Potrzebne są:
Utwardzacz Powertex – Niebiesko-szary
Werniks Easy Varnish
Barwnik Colorticx Srebrny
100% bawełniany T-Shirt najlepiej biały
Drut aluminiowy grubości 2mm
Folia aluminiowa
Taśma malarska
Maska gipsowa
Podstawa kupiona lub wykonana samodzielnie
Pędzel
Ręcznik papierowy
Lateksowe rękawiczki
Cążki
Przystępując do pracy dobrze jest mieć wyobrażenie, o tym co chciałoby się stworzyć. Jeżeli macie problem, z tym w jaki sposób chcielibyśmy ustawić Waszą postać dobrze jest wesprzeć się zdjęciem. Wykonując figurę po raz pierwszy dobrze jest wybrać postać bardziej statyczną, będzie Wam się łatwiej pracowało.Na początek potrzebujecie drut, folię aluminiową, taśmę malarską oraz cążki.Werniks Easy Varnish
Barwnik Colorticx Srebrny
100% bawełniany T-Shirt najlepiej biały
Drut aluminiowy grubości 2mm
Folia aluminiowa
Taśma malarska
Maska gipsowa
Podstawa kupiona lub wykonana samodzielnie
Pędzel
Ręcznik papierowy
Lateksowe rękawiczki
Cążki
Dwa kawałki o długości 60 cm krzyżujemy w połowie i mocno trzymamy. Zaczynamy skręcać drut w prawą stronę. Nie wolno dopuścić do przesunięcia się placów. Druty skręcamy ok 9 cm, łatwo to sprawdzić dostawiając drut 40 cm, jeżeli jego długość będzie równa długości rozchylonych ramion nie popełniliście błędu. Na drucie 40 cm wyznaczcie środek i w tym miejscu skręćcie owal, który stanowić będzie głowę.Przystępujecie do połączenia obu elementów.
Pracujecie z odcinkiem 40 cm - przystawiacie go na środku, a następnie okręcacie ok 2cm z jednej, jak i z drugiej strony szyi ( na szerokość obręczy barkowej), a następnie odegnijcie w dół i połączcie taśmą malarską. Macie gotowy szkielet bazowy.Czas nadać postaci masy. Zacznijcie pracować z folią aluminiową i taśmą malarską- najlepiej od głowy. Do miejsca, w którym ma się znajdować głowa należy przyłożyć kawałek folii i mocno go zacisnąć. Jeżeli nie macie gipsowej maski kształtujemy całą głowę z folii, natomiast gdy nią dysponujecie przyłóżcie maskę i przyklejcie ją za pomocą taśmy malarskiej. Następnie filię porwijcie na dość duże kawałki i obwińcie je wokół szkieletu, gdy kawałki folii odpadają to przylepcie je taśmą malarską. Na końcu ukształtujcie pośladki i biust. Niezwykle ważne jest, aby folia była bardzo mocno zaciśnięta. Dzięki temu figura będzie bardziej stabilna i łatwiej będzie się Wam pracować.
Jeżeli Wasza postać ma stać, to jedną z nóg przytwierdźcie do pręty podstawy, a następnie ukształtujcie ją folią aluminiową. Całość zabezpieczcie taśma malarską.
Do miseczki wlejcie odrobinę utwardzacza Powertex, ja zdecydowałam się na kolor szaro-niebieski. Załóżcie lateksowe rękawiczki i przystąpcie do kolejnego etapu pracy.Zacznijcie od twarzy. Kwadratowy kawałek zamoczcie w utwardzaczu i odciągnijcie z niego nadmiar preparatu. Jeżeli nadal Wam z niego kapie weźcie kolejny kawałek, z którym będziemy pracować i za jego pomocą odciągnijcie nadmiar preparatu. Utwardzacz Powertex ma jedynie pokryć i zabarwić dokładnie materiał. Gotowy kawałek naciągamy na twarz. Nie martwcie się tyłem głowy, ponieważ później umieścicie tam włosy.
Kolejny etap to kończyny. Wąskie paski zamaczamy w utwardzaczu i owijamy je od dłoni czy stóp w kierunku tułowia. Materiał lubi się zawijać dlatego pamiętajcie, aby podwinięcia kierować do środka i dobrze naciągać materiał.
Gdy owiniecie całą postać przestąpcie do przymocowania włosów, które można wykonać z bawełnianych nici, a następnie elementów ubrania. Całość możecie podsuszać, a między czasie cały czas pracować z materiałem i go kształtować, ponieważ będzie plastyczny jeszcze kilka godzin.
Na tym etapie potrzebujecie srebrny barwnik Colorticx, werniks Easy Varnish, pędzel, kawałek folii i ręcznik papierowy lub farby akrylowe.
Pędzel delikatnie zamoczcie w werniksie (sam czubek pędzla), a następnie włóżcie go do proszkowego barwnika (wystarczy odrobina proszku). Na folii rozrabiamy sobie składniki. Na papierowym ręczniku pozbądźcie się nadmiaru zabarwionego werniksu. W początkowej fazie stylizacji dobrze mieść prawie suchy pędzel - nie zrobicie wtedy intensywnej plamy.
Życzę udanych eksperymentów i mam nadzieję, iż natchnęłam Wasze Artystyczne Dusze.
Dopiero zaraziłam się powertex-em i szukam prostych wskazówek. Wydaje mi się, że ten tutorial taki był- gdy były tu fotki. Teraz ich nie ma i raczej niczego się z tego posta dowiedzieć nie można, a szkoda... :-( Nie dałoby się przywrócić tych fotek, albo zrobić to raz jeszcze z fotorelacją? Byłabym wdzięczna...
OdpowiedzUsuń